اصول طراحی داخلی فضای حمام ( پارت اول )

طراحی داخلی حمام

اصول دکوراسیون حمام

حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری هر خانه ای است. در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود. این روزها دیگر حمام مدل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود. حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع می شود. بعضی ازحمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند، استخرهای کوچک، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود. بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند، از ابعاد کوچک تری برخوردارند. کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند. مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است بلکه مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل آورید.

طراحی داخلی حمام

عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارت اند از:

  •  کفپوش مناسب، 
  • پوشش دیواری، 
  • استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، 
  • کابینت هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی،
  • انواع بافت ها و رنگ ها.

بنابراین با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می یابید. 

طراحی داخلی حمام
                                                    طراحی داخلی حمام

در حمام باید بهترین وسایل و امکانات را مهیا کرد. تمیز و شاداب بودن جسم ارتباط تنگاتنگ با سالم ماندن روح و روان آدمی دارد. برای مثال نارنجی درخشان در فضای حمام در پایان یک روز کاری احساسی از سبکی و آسایش را به ارمغان می آورد و فرصتی برای تفکر در تنهایی ایجاد می کند. برای رسیدن به یک نورپردازی خوب در حمام باید هم نور عملی و کاربردی در نظر گرفت و هم نوری که به فضا حال و هوا و روحیه می دهد را عملی کرد.

طراحی داخلی حمام
                       طراحی داخلی حمام
طراحی داخلی حمام
                    طراحی داخلی حمام

وان های شست و شو باید به اندازه های مناسب باشد. لوازم و وسایل هم سطح از لحاظ صرفه جویی در فضا و راحتی تمیز کردن مناسب هستند. توجه داشته باشید که وان های دوتایی حمام با عرض یک متر و بیست سانتی متر اجازه حرکت آزادانه بازوها را به فرد هنگام شستشو نمی دهند، بنابر این طراحی دو وان، و نصب جا حوله ای بین دو طرف آن بهتر است.

طراحی داخلی حمام
                                 طراحی داخلی حمام

 حمام های دارای سرویس بهداشتی و دستشویی اتاق های کاملی هستند که با داشتن امکانات و وسایل بهداشتی نیازهای ساکنین را برآورده می کنند.  به هر حال، در طراحی یک نقشه، برای حمام و سرویس بهداشتی باید دو اتاق مجزا و قابل قفل شدن اختصاص داد که این امر در ساختمانهای مسکونی با بیش از پنج نفر حیاتی است.

برای صرفه جویی در هزینه و به دلایل فنی، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه باید طوری طراحی شوند که بتوانند از یک لوله کشی تاسیساتی استفاده کنند.

در خانه های چند طبقه، دیوارهای حمام ها و سرویس های بهداشتی درست بالای یکدیگر قرار می گیرند که این امر باعث کاهش هزینه ها شده و از لحاظ عایق بندی صدا بسیار ضروری است. حمام و سرویس بهداشتی باید در جهت شمال ساخته شوند و به طور عادی و طبیعی تهویه شده و روشنایی داشته باشند در اتاق های داخلی حداقل چهار بار تعویض هوا در هر ساعت لازم است برای راحتی، دمای حمام باید بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد دمای ۲۰ درجه سانتیگراد برای سرویس بهداشتی داخل منازل مناسب است.

این میزان دما نسبت به دمای سرویس های بهداشتی در ساختمان های اداری که بین ۱۵ تا ۱۷ درجه سانتیگراد است بسیار بالاتر است. به دلیل بالا بودن رطوبت در حمامها، باید تمام منافذ حمام را به دقت درزگیری کرد. به بخاطر رطوبت بالا و فشار هوا، سطوح داخل حمام باید به راحتی تمیز شوند و دیوارها و سقف های گچی باید در برابر رطوبت مقاوم باشند. کف پوش های حمام باید از لیز خوردن افراد جلوگیری کنند.

انتخاب کفپوش مناسب برای حمام

به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی مانند کیفیت، سایز، رنگ، انگو، طرح و بافت را باید در نظر داشته باشید. بهترین انتخاب زمانی صورت می گیرد که قسمتی از کف حمام را که بسیار توی چشم است با آن کفپوش مورد علاقه دکور کنید (یعنی در ابتدا آن را نصب نکنید) سپس اگر نوع، طرح و رنگ را پسندیدید، آن را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید. تنها با یک امتحان کوچک این امکان برای شما به وجود می آید که از انتخابی که کردید، ناراضی و پشیمان نشوید.

طراحی داخلی حمام

                                        طراحی داخلی حمام

طراحی داخلی حمام                     طراحی داخلی حمام

از بهترین گزینه های انتخابی برای کفپوش حمام، سرامیک است. چرا که به راحتی تمیز می شود، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است. استفاده از سرامیک های شیاردار در اطراف وان بسیار توصیه می شود چرا که به هنگام خیس بودن کف حمام این دسته از سرامیک ها امنیت بالاتری را فراهم می کنند، یعنی میزان سرخوردگی را کمتر می کنند. بهتر است برای داشتن حمامی با ایمنی بال ، در اطراف وان و زیر سینک روشویی از کفپوش های دو لایه حاوی لاتکس استفاده کنید. این کفپوش ها توسط لاتکس زیرین به کف حمام نصب می شود و لایه بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سر خوردگی را کاهش می دهد. با رعایت این چند نکته می توانید شاهد آن باشید که میزان آسیب دیدگی در حمام به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند.

در حمام هایی که کف آن شیب زیادی دارد بهتر است موزائیک هایی با سایز کوچک نصب کنید تا هم شیب کمتر به نظر رسد و هم شکستگی و آسیب دیدگی در بین موزائیک ها به وجود نیاید. می توانید ردیف یا ردیف هایی از این موزائیک ها را طرح دار انتخاب کنید تا دکور حمام شما دارای بافت و رنگ باشد. بهتر است این ردیف ها رنگی متضاد و متفاوت نسبت به رنگ زمینه داشته باشد. اگر کفپوش از سرامیک های سفید و روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز، زرد و آبی را برای ردیف ها انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد، حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می سازد.

طراحی داخلی حمام
                                      طراحی داخلی حمام

در سبک ویکتورین استفاده از سرامیک هایطرح دار و گلدار بسیار رایج است. استفاده از سرامیک هایی با طرح گل می تواند فضایی آرام بخش و شاعرانه خلق کند. در این سبک معمولا از رنگ های آبی روشن، سبز روشن و صورتی کم رنگ استفاده می شود. در سبک مدرن استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و با ادغامی از رنگ های تند و گرم بسیار رایج است. رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است.

طراحی داخلی حمام
                       طراحی داخلی حمام

پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که هم روشن باشد و هم با روحیات شما و اعضای خانواده سازگاری داشته باشد. استفاده از رنگ های موردعلاقه در حمام باعث می شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما ،روزی تازه و پر انرژی را شروع کنید.

 اگر سبک های شلوغ را می پسندید از رنگ های هلویی و زرد درخشان استفاده کنید. این رنگ ها فضا را شلوغ تر و پراثاثیه تر نمایان می کنند. اگر می خواهید که حمام شما بزرگتر از آنچه هست، نمایان شود بهتر است از رنگ های طبیعی برای سرامیک ها استفاده کنید.

 بهترین توصیه  دکوراتورها استفاده از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می کند و فضا را بزرگتر جلوه می دهد.

اگر حمامی بزرگ و عریض دارید، بهتر است از رنگ های تیره استفاده کنید تا کوچک تر و گرم تر به نظر برسد. استفاده از لوازم جانبی مانند تابلوهای تزیینی و دکورهای چوبی در این حمام ها باعث می شود که فضا کوچک تر و گرم تر جلوه کند.استفاده از حوله های طرح دار و پوشش دیواری نقش دار، محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل می سازد.

طراحی داخلی حمام
                                طراحی داخلی حمام

 استفاده از آینه در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می شود بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می شود و هم چنین باعث تمیز تر جلوه دادن این فضا می شود.

 بنابر سبک دکور حمام می توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید. برای مثال اگر کف حمام سرامیک است و سبک مدرن دارد بهتر است از آینه های مدرن که دور آنها قاب فلزی به رنگ استیل و برنز است استفاده کنید. اگر کفپوش حمام به رنگ چوب است و کابینت های استفاده شده در آن از نوع چوبی هستند. بهتر است آینه ای را انتخاب کنید که قاب چوبی داشته باشد تا سبکی هماهنگ را خلق کند. در نظر داشته باشید که استفاده از کابینت های چوبی آن هم به رنگ تیره حس القای گرمای حمام را بیشتر می کند.

طراحی داخلی حمام
                                    طراحی داخلی حمام