نکاتی مهم و کاربردی در طراحی آشپزخانه های مسکونی

طراحی آشپزخانه 

آشپزخانه تاثیر زیادی در زیبایی منزل دارد پس باید به نقش آشپزخانه در طراحی داخلی منزل ،  توجه کرد و به دکوراسیون آشپزخانه اهمیت داد .

آشپزخانه به‌ عنوان قلب خانه همیشه محل اتفاق‌های گوناگون است. این فضا می‌تواند برای سرگرم‌کردن خانواده ، پخت غذاهای مخصوص روزهای تعطیل و یا خوردن غذاهای عادی ، مورد استفاده قرار بگیرد.

از آن جایی که آشپزخانه یکی از نقاط کلیدی خانه است و اعضای خانواده ، بخصوص خانم ها ، زمان زیادی را در آن می گذرانند، طراحی مناسب آن می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

به طور کلی در طراحی محیط داخلی آشپزخانه ، باید یخچال ، اجاق گاز و سینک ظرفشویی از نظر موقعیت در سه رأس یک مثلث فرضی قرار گیرند زیرا معمولاً موادغذایی این چرخه را در آشپزخانه طی می کنند.

البته در آشپزخانه های کوچک معمولاً این مدل ، رعایت نمی شود و اجاق گاز و یخچال و سینک ظرفشویی در یک راستا قرار دارند. این نوع چیدمان نه تنها بد نیست بلکه بر سرعت کار در زمان آشپزی می افزاید زیرا در هر لحظه همه چیز در دسترس قرار دارد.

در واقع اغلب مراحل آشپزی حاصل حرکت های متمادی فرد ، بین این سه نقطه اصلی است. این سه بخش باید طوری باشد تا فرد با آرامش خاطر و به دور از هرگونه حوادث خطرناک که معمولاً در آشپزخانه اتفاق می افتد ، به فعالیت مشغول شود .

برای استفاده از این سه بخش توجه به چگونگی پلان آشپزخانه اهمیت بسیاری دارد. معمولاً آشپزخانه ها به صورت باریک مستطیلی شکل ، راهرویی ، L شکل و U شکل و اوپن تعبیه شده اند.

رنگ سفید برای دیوارهای آشپزخانه بسیار مناسب می باشد. البته بهتر است برای خارج کردن فضای آشپزخانه ، از حالت یکنواختی ، از کابینت ها یا وسایلی استفاده کنید که رنگ گرمتری دارند.
فضای آشپزخانه باید نوردهی مناسبی داشته باشد. این کار نه تنها موجب بزرگتر نشان دادن فضا می شود ، بلکه کار کردن در آشپزخانه و تمیز کردن آن نیز بسیار آسان تر خواهد شد . یک روش مناسب برای نوردهی آشپزخانه استفاده از لامپ های هالوژن کوچکی است که زیر کابینت ها نصب می شموند .

آشپزخانه مکانی است که اعضای خانواده در آن رفت و آمد زیادی دارند. حال اگر فضا کوچک باشد ، این رفت و آمدها برای کسی که مشغول آشپزی است ناخوشایند خواهد بود. بنابراین بهتر است یخچال و سایر ظروفی که ممکن است دیگران به آن نیاز پیدا کنند را در مکانی بگذارید که رفت و آمدها برای شما مزاحمتی ایجاد نکنند.

نکته هایی در طراحی آشپزخانه که نباید از آنها غافل شد!

* هیچ یک از جزییات از قلم نیفتد !

* به فضای آشپزخانه رنگ اضافه کنید !

* رنگ ها و سبک های طراحی را با هم ترکیب و تنظیم کنید !

* جنس روی کابینت !

* “در” کابینت است که صحنه را برای عرض اندام خود کابینت مهیا می کند !

* کابینت‌های آشپزخانه!

* سطح پیش‌خان آشپزخانه را برای اشیای مهم نگه دارید !

* در و پنجره برای آشپزخانه ،

* نور و تهویه !

* سقف آشپزخانه !

* کفسازی آشپزخانه !

* لوله‌های فاضلاب آشپزخانه !

* ….

در آخر خاطر نشان می کنیم که گروه طراحان دیبا طرح آتیه، با هدف ارتقاء سطح طراحی و کیفیت فضایی و ازهمه مهمتر ، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضای اختصاص یافته به آشپزخانه ، جهت تامین نظر و سلیقه شما عزیزان ، آماده هرگونه خدمات طراحی  و مشاوره “با اقتصادی ترین بودجه ممکن “ می باشند.